range-maxillary

Shopping City Suceava a fost gazda celui mai mare campionat de baschet din județ

Centrul comercial Shopping City Suceava a fost weekend-ul trecut gazda celui mai mare campionat de baschet din județul Suceava, Phoenix Cup - Baschet 3 x 3, organizat cu scopul de a promova baschetul în rândul tinerilor, precum şi dezvoltarea stilului de viață sănătos.

A IV - a ediție consecutivă a competiţiei de baschet a fost din nou atracția verii pentru pasionații de sport și a asigurat porția de mișcare, distracție și voie buna pentru tinerii sportivi. Competiția a integrat pe lângă două zile pline de meciuri de baschet și concursuri individuale, precum aruncări de 3 puncte, aruncări libere și concurs de slam-dunk la care au putut participa atât sportivii înscriși în campionat cât și spectatorii. Pe lângă competiţia de baschet publicul a fost invitat să participe la concursuri de skate, role, BMX şi Kendama, precum şi activităţi de badminton, aruncări la coş şi tir cu arcul, organizate de voluntarii Asociaţiei New York Crew Suceava, în parteneriat cu Decathlon.

Competitia Phoenix Cup s-a desfășurat după regulamentul de joc aprobat la nivel european, fiind arbitrata de arbitri oficiali din Federația Română de Baschet.

Campionatul a început sâmbătă dimineața și s-a încheiat aproape la lansarea serii.

Pe parcursul zilei au concurat 20 de echipe din Suceava, Focșani, Botoșani și Iași. Peste 130 de jucători au concurat în echipe de 5 la 5 de la categoriile sub 10 ani, sub 12 ani și sub 14 ani.

Câștigători:

1). U10 - categoria sub 10 ani : locul I – A.C.S. Phoenix Suceava, locul II – LPS Focșani, locul III – ACS Motric Suceava

2). U12 - categoria sub 12 ani: locul I - CSS Focșani, locul II – Preventis Iași, locul III – Phoenix Suceava 1

3) U14 - categoria sub 14 ani: locul I – LPS Focșani 1, locul II – LPS Focșani 2,

locul III – Preventis Iași

Duminică s-au desfășurat meciurile de 3 la 3 la categoriile sub 18 ani și open masculin și feminin, între 25 de echipe înscrise cu peste 100 de jucători, din București, Iași, Vaslui, Suceava, Rădăuți și Botoșani.

Scorurile au fost strânse iar tabela de arbitraj electronic a ajutat publicul să urmărească în timp real punctajele și scorul, crescând astfel tensiunea.

Ziua s-a încheiat cu festivitatea de premiere, câștigători fiind:

1. Categoria sub 18 ani feminin - locul I – CS Triumph Rădăuți, locul II – ACS Phoenix Suceava, locul III – CCS (Suceava )

2. Categoria sub 18 ani masculin - locul I – Rădauți, locul II – Radăuți, locul III –Suceava.

3. Categoria open - locul I – Iași, locul II –Iași, locul III – Botoșani

La categoria Open echipa câștigătoare, din Iași, a avut în componență un tânăr sportiv ce locuiește în prezent în SUA și joacă în cadrul echipei Universității din Augusta.

Premiile pentru locurile I, II, III de la categoriile Open au fost în valoare de 3.000 lei, plus vouchere de cumpărături în valoare de 100 lei oferite Shopping City Suceava, iar la categoria sub 18 ani, premiile au fost în valoare de 2000 lei plus cupe și medalii. Decathlon a oferit un cos de baschet ca premiu pentru locul I, la concursul de aruncări libere, dar și mingi de baschet și ghiozdane la locurile de pe podium la categoriile de vârsta sub 10,12 și 14 ani.

Toți participanții au primit medalii, diplome, răcoritoare și surprize dulci din partea hypermarketului Carrefour Suceava.

Evenimentul a fost susținut de municipalitate, Shopping City Suceava, Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Suceava, Decathlon Suceava, Carrefour Suceava si Asociaţia New York Crew Suceava.